Rodzaje testów automatycznych

Testy automatyczne przez pewien okres cieszyły się złą sławą. Wynikała ona ze skupienia się na testach e2e (end-to-end). Przechodzą one przez wszystkie komponenty systemu, począwszy od interfejsu użytkownika, poprzez logikę aplikacyjną a na zapisie w bazie danych kończąc. Ich największym problemem jest kruchość oraz koszt.

Dopiero gdy Mike Cohn w swojej książce Succeeding with Agile zaczął promować piramidę testów automatycznych, wróciły one do łask, stając się teraz wręcz standardem.

Piramida została podzielona na trzy typy.

Rys. 1. Piramida automatyzacji testów

Testy rozłożone w takich proporcjach minimalizują koszt związany z ich wytworzeniem oraz utrzymaniem. Podział ten nie jest uzależniony od architektury systemu czy metodyki jego projektowania, przez co jest uniwersalny. Przyjrzyjmy się każdemu z poziomów:

UI

Testów e2e powinno być jak najmniej, najlepiej kilka na moduł. Ich zadaniem jest sprawdzenie głównej najważniejszej ścieżki procesu. Są one bardzo kruche oraz wykonują się długo. Chronią przede wszystkim przed regresją kodu.

Service

Testy integracyjne wykonują się nieco szybciej od testów e2e. Jednak nie dostatecznie szybko by stanowiły podstawę piramidy. Ich głównym celem jest testowanie aplikacji w oderwaniu od interfejsu użytkownika. Wykorzystują one jednak rzeczywiste zależności infrastrukturalne na przykład bazę danych.

Istnieje możliwość wymiany “prawdziwej” bazy danych na tworzoną w pamięci. To rozwiązanie jest znacznie szybsze, ale nie jest pozbawione wad, jedną z nich są różnice między tymi typami baz, przez co nie zawsze da się wprowadzić takie rozwiązanie.

Innym problemem jest to, że te testy i tak wykonują się wolniej niż testy jednostkowe. Przez co w dużych systemach informatycznych opieranie się na testach integracyjnych może spowodować wydłużenie się czasu budowania paczki przez serwer buildów do nieakceptowalnych wartości.

Unit

Testy jednostkowe to podstawa piramidy. Są niezaprzeczalnie najszybsze, jest je też najprościej napisać i wdrożyć do procesu budowania paczki. Wynika to z faktu, że działają w całkowitym oderwaniu od interfejsu użytkownika i od infrastruktury.

Testy jednostkowe będą głównym tematem tej książki. Za ich pomocą sprawdzisz poprawność logiki domenowej oraz aplikacyjnej. W twoim systemie będzie ich najwięcej, więc musisz się skupić na tym, by były one napisane jak najlepiej. Dodatkowo wiedzę oraz doświadczenie zdobyte podczas ich tworzenia możesz przenieść na kolejne poziomy piramidy.

Ten wpis to fragment z mojej książki:

0 0 głosuj
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Masz jakieś przemyślenia napisz :)x
()
x