Blog

DDD: Problem zakleszczenia danych agregatu

Po wdrożeniu pięknego świeżego systemu możesz spotkać się z problemem. Podczas zapisu agregatu baza danych zaczyna zwracać wyjątek: “ORA-00060: podczas oczekiwania na zasób wykryto zakleszczenie” Rozwiązaniem jest dodanie indeksu na kolumnie łączącej encję z agregatem. W przypadku Oracle nie wystarczy klucz obcy. Problem pojawia się podczas zwiększonego większego obciążenia systemu w danym module. Dojście do…
Czytaj dalej

macOs – print screen

Jak zrobić print screen w macOs?

Domain-Driven Design. Zapanuj nad złożonym systemem informatycznym

Zerknij, co sądzę o książce Erica Evansa. Warto ją przeczytać?

Kurs C#: Komentarze

“Skoro kod wymaga komentarza, to oznacza, że jest do dupy” Spotkałeś się z takimi lub podobnymi słowami? Ja tak i to dość często. Tylko czy to aby na pewno prawda?

macOS – wytnij i wklej

Wycinanie i wklejanie tekstu w macOS jest intuicyjne i nie sprawia problemu. Co z kopiowaniem i wklejaniem plików między katalogami. Niestety nie skorzystasz z tego samego skrótu klawiszowego co w przypadku poprzedniej funkcjonalności. Zobacz, jaki to zrobić.

Kurs C#: Pierwsza aplikacja

W tym kursie będziemy skupiać się na języku C#, więc przykładowy kod napiszemy w aplikacji konsolowej. Na początek nauki jest to świetne rozwiązanie, ponieważ w prosty sposób będziemy w stanie wyświetlać rezultat naszych działań i przekazywać dane dla naszej aplikacji. Kod będę pisał w Visual Studio 2019 dla komputerów Mac. Jeśli posiadasz system Windows, powinieneś…
Czytaj dalej

Pokrycie kodu testami (CODE COVERAGE)

Code coverage to współczynnik obrazujący, jaka część naszego systemu została pokryta testami. Jego celem jest znalezienie w systemie miejsc, które wymagają dopisania testów. Nie należy go traktować jako wyznacznik jakości systemu informatycznego. To, że oprogramowanie jest pokryte w 90% testami, nie oznacza wcale, że jest lepsze od innego pokrytego w 40%. Powinniśmy jednak dążyć do…
Czytaj dalej

Budowa testu

Bardzo popularną koncepcją budowy testu jest AAA, czyli Arrange-Act-Assert znana również jako Given-When-Then. Opracował tę koncepcję Bill Wake. Zakłada ona podział struktury testu w następujący sposób: Arrange w tej części tworzymy założenia wstępne naszego testu. Inicjalizujemy niezbędne obiekty. Obiekt klasy, którą testujemy, nazywamy sut lub cut od (system under test lub class under test). Taki…
Czytaj dalej

Testy jednostkowe. Świat niezawodnych aplikacji

siążkę polecił mi kolega z pracy. Nie żałuję spędzonego z nią czasu. Zapraszam do recenzji. Zawartość CZĘŚĆ I. ZACZYNAMY Podstawowe informacje o testach jednostkowych Pierwszy test jednostkowy CZĘŚĆ II. PODSTAWOWE TECHNIKI Wykorzystanie namiastek do rozwiązywania zależności Testowanie interakcji z wykorzystaniem obiektów-makiet Frameworki izolacji Bardziej zaawansowane zagadnienia związane z frameworkami izolacji CZĘŚĆ III. KOD TESTU Hierarchie…
Czytaj dalej